neděle 12. května 2013

Šalvěj

Letos jsme začali pěstovat bylinky v truhlíku. Při nákupu se mezi ně připletla i jedna šalvěj (já myslel, že jí chce přítelkyně, ona zase, že jí chci já :)), u které jsme moc nevěděli jak ji použít. A zrovna jako na potvoru roste nejvíc ze všech, zatímco pažitka, na kterou jsem se těšil, skomírá a nejspíš půjde z kola ven.

Pátral jsem tedy po netu co s tou šalvějí a zjistil, že jsme nekoupili zas tak špatně :)

Šalvěj jedna z bylinek, které působí jako všemocný všelék a strachy se před ní třesou všechny bakterie, viry a další zlořády. Osobně jsem zatím vyzkoušel čaj z čerstvých lístků šalvěje proti nachlazení a zdálo se mi, že ustoupilo rychleji než obvykle. Možná to ale taky chtělo změnu oproti mému běžnému kombu Amolu, černých čajů a cucavých bonbónů :) Kromě toho šalvěj prý pomáhá proti nadměrnému pocení, zlepšuje trávení a uklidňuje při stresu a nespavosti.

Umí toho léčit určitě i víc, ale my jí budeme využívat hlavně k vaření. Zde se hodí zejména při dušení a pečení masa, nejlépe asi k rybám a telecímu. Dá se použít i do mletého masa, nebo jako přísada do pomazánek. Jedním z receptů, které jsem zkoušel je variace na známé Aglio, olio e peperoncino, a to špagety se šalvějí. Jako rychlovka k obědu ideální.

Další kombinace, která se nyní u nás objevuje celkem často je šalvěj s plátky kuřecích prsou:

Kuřecí prsa na šalvěji

  • kuřecí prsa
  • několik lístků šalvěje
  • lžička oregana
  • 2 stroužky česneku
  • olivový olej

Šalvěj nasekáme nadrobno, stroužky česneku oloupeme a prolisujeme. Smícháme se dvěma lžícemi olivového oleje, přidáme oregano a dvě hodiny v chladnu marinujeme. Poté opečeme na pánvi a dle chuti dosolíme. Podáváme s hranolkami, bramborovou kaší nebo zeleninovým salátem.

Žádné komentáře:

Okomentovat