neděle 12. května 2013

Šalvěj

Letos jsme začali pěstovat bylinky v truhlíku. Při nákupu se mezi ně připletla i jedna šalvěj (já myslel, že jí chce přítelkyně, ona zase, že jí chci já :)), u které jsme moc nevěděli jak ji použít. A zrovna jako na potvoru roste nejvíc ze všech, zatímco pažitka, na kterou jsem se těšil, skomírá a nejspíš půjde z kola ven.

Pátral jsem tedy po netu co s tou šalvějí a zjistil, že jsme nekoupili zas tak špatně :)

Šalvěj jedna z bylinek, které působí jako všemocný všelék a strachy se před ní třesou všechny bakterie, viry a další zlořády. Osobně jsem zatím vyzkoušel čaj z čerstvých lístků šalvěje proti nachlazení a zdálo se mi, že ustoupilo rychleji než obvykle. Možná to ale taky chtělo změnu oproti mému běžnému kombu Amolu, černých čajů a cucavých bonbónů :) Kromě toho šalvěj prý pomáhá proti nadměrnému pocení, zlepšuje trávení a uklidňuje při stresu a nespavosti.

Umí toho léčit určitě i víc, ale my jí budeme využívat hlavně k vaření. Zde se hodí zejména při dušení a pečení masa, nejlépe asi k rybám a telecímu. Dá se použít i do mletého masa, nebo jako přísada do pomazánek. Jedním z receptů, které jsem zkoušel je variace na známé Aglio, olio e peperoncino, a to špagety se šalvějí. Jako rychlovka k obědu ideální.

Další kombinace, která se nyní u nás objevuje celkem často je šalvěj s plátky kuřecích prsou:

Kuřecí prsa na šalvěji

  • kuřecí prsa
  • několik lístků šalvěje
  • lžička oregana
  • 2 stroužky česneku
  • olivový olej

Šalvěj nasekáme nadrobno, stroužky česneku oloupeme a prolisujeme. Smícháme se dvěma lžícemi olivového oleje, přidáme oregano a dvě hodiny v chladnu marinujeme. Poté opečeme na pánvi a dle chuti dosolíme. Podáváme s hranolkami, bramborovou kaší nebo zeleninovým salátem.

1 komentář:

  1. BotObjects' MATERNITY VESTS proprietary 5-color CMYKW cartridge system may generate color combos and gradients by mixing major printing colors. 3D Systems announced the formation of model new}, wholly owned firm known as Systemic Bio™, a biotech firm focused on the applying of advanced bioprinting applied sciences to pharmaceutical drug discovery and improvement. Players can use the competitive analysis supplied within the report to to} construct new methods or fine-tune their current ones to rise above market challenges and increase their share of the Global Industrial 3D Printing market. Players can use the competitive analysis supplied within the report to to} construct new methods or fine-tune their current ones to rise above market challenges and increase their share of the Global 3D Printing market.

    OdpovědětVymazat