středa 22. května 2013

Jak degustovat víno

Jak degustovat víno se v tomto příspěvku sice nedozvíte, ale třeba vás navedu na správnou cestu, kde to zjistit. Rozhodl jsem se totiž napsat něco o knize Jancis Robinson How to Taste: A Guide to Enjoying Wine, volně přeloženo Jak degustovat - příručka jak si užít víno.

Přiznám se, že k této knize o degustaci vína mě přilákalo hlavně to, že obsahuje praktická cvičení :) Ta jsou stavěna tak, že i úplný začátečník a neznalec jako já si s jejich pomocí může vycvičit jazyk tak, aby o víně mohl zjistit něco víc než jen to, zda mu chutná či nechutná. Zatím jsem sice zhruba na té úrovni, že dokážu rozeznat, jestli je víno víc sladké nebo kyselé, ale autorka Jancis Robinson slibuje, že po poctivém studiu bude každý schopen při slepé degustaci rozeznat Bordeaux od Burgundského stejně spolehlivě jako opravdoví znalci (tedy zhruba v 50% případů :))

Kniha samozřejmě není jen seznam cvičení, ta spíše doplňují čtivě podanou teorii. Dozvíme se nejen jak víno správně ochutnat a ohodnotit, ale také jak jej vybrat, skladovat i podávat. Samostatné kapitoly věnuje Jancis Robinson seznámení s nejdůležitějšími bílými a červenými odrůdami vína. Budeme tedy moci porovnat Ryzlink rýnský a Chardonnay či Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Závěrečné kapitoly knihy jsou věnovány šumivým a fortifikovaným vínům a také jemnému úvodu do snoubení vína s jídlem.

Při zkoumání a porovnávání různých odrůd také zjistíme, kde všude se víno dané odrůdy pěstuje a jaké mají jednotlivé vinařské velmoci přednosti a nedostatky. Morava ani Čechy se sice do knihy už nevešly, ale to platí i pro zde nejvíce pěstované odrůdy jako Müller-Thurgau či Svatovavřinecké.

Trochu nevýhodou pro českého zákazníka je jednak absence překladu (nebo alespoň já jsem žádný neobjevil) a také to, že některá ve světě bežná vína zde může být problém sehnat. A pokud už se víno sehnat dá, můžete se při jeho pořízení pěkně plácnout přes kapsu. Jancis Robinson například doporučuje ochutnat Sauternské víno, abychom zjistili, že i sladké víno může být dobré. Nicméně poloviční lahev na toto cvičení by mě vyšla na více než 500kč a takový nadšenec tedy zatím nejsem :)

Každopádně tuto knihu doporučuji každému, kdo se o víno alespoň trochu zajímá. Mne osobně nadchla, takže si asi večer dám nějaké další praktické cvičení :)

Žádné komentáře:

Okomentovat